اقتصاد استرالیا

اقتصاد استرالیا

 

استرالیا کشوری توسعه یافته با اقتصاد متکی بر بازرگانی و کشاورزی است. در میان قابل زندگی‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۰۸ به گزارش اکونومیست، ملبورن دوم، پرت چهارم، آدلید هفتم و سیدنی نهم بود.

محصولات اصلی استرالیا نیشکر، پنبه، غلات و گوشت است. این کشور معادن فراوانی دارد. شرکای بازرگانی استرالیا بیشتر چین، ژاپن و کره جنوبی در آسیا و نیز ایالات متحده آمریکا هستند. بنا بر گزارش بانک جهانی و مهاجرت به استرالیا ، این کشور در سال ۲۰۰۵، از نظر تولید ناخالص داخلی در رده پانزدهم جهان قرار داشته ‌است؛

و نیز بر اساس گزارش برنامه توسعه سازمان ملل متحد، استرالیا از نظر شاخص توسعه انسانی در سال ۲۰۰۶ سومین کشور توسعه یافته دنیا به حساب می‌آید.

 

استرالیا که همچون جزیره‌ای بزرگ در اقیانوس آرام واقع شده، از نظر زمین‌شناسی کهنترین خشکی جهان به شمار می‌آید. کشور استرالیا با داشتن ۷۵۵ گونه متنوع‌ترین کشور در دنیا از لحاظ زیست‌بوم است. پایتخت استرالیا شهر کانبرا است و شهرهای بزرگ آن عبارت‌اند از سیدنی، ملبورن، بریزبِن، پرت، آدلاید و تانزویل.

استرالیا یکی از مهاجر خیز ترین کشورهای دنیا است و هر ساله هزاران نفر از اقصی نقاط دنیا به دلیل آب و هوای مطلوب ، موقعیت های شغلی فراوان و خدمات اجتماعی و درمانی مناسب و ...  به این کشور مهاجرت می کنند.اکثر شهرهای بزرگ استرالیا مثل سیدنی ، ملبورن و پرت جزو بهترین شهرهای دنیا از نظر سطح زندگی می باشند.

در سالیان اخیرکشور استرالیا مورد توجه بسیاری از مهاجرین ایرانی نیز بوده است ، اما با کاهش امتیاز قابل قبول جهت مهاجرت نیروهای متخصص از 65 به 60، شرایط برای مهاجرت به استرالیا برای بسیاری از ایرانیان آسان تر شده است.

 

ایالت‌ها و شهرها

 

استرالیا از شش ایالت و دو سرزمین یا قلمرو (territory) تشکیل شده‌است که اختیاراتشان کمتر از ایالت‌هاست. ایالت‌ها و قلمروهای استرالیا عبارت‌اند از:

1.    نیو ساوت ولز (NSW) یا ولز جنوبی جدید که مرکز آن سیدنی است.

2.    کوئینزلند (QLD) که مرکز آن بریزبن می‌باشد.

3.    استرالیای جنوبی (SA) با مرکزیت آدلاید.

4.    تاسمانی (TAS) که جزیره‌ای است در جنوب شرقی سرزمین اصلی و مرکز آن هوبارت می‌باشد.

5.    ایالت ویکتوریا (VIC) که مرکز آن ملبورن است.

6.    استرالیای غربی (WA) که مرکز آن پرت می‌باشد.

7.    قلمرو سرزمین شمالی (NT) مرکز آن داروین است.

8.    سرزمین پایتخت استرالیا (ACT) مشتمل بر شهر کانبرا و اطراف آن و مهاجرت به استرالیا.

نظرات کاربران
X
فروش اسکریپت خبرخوان کاوشگر + ارسال خودکار اخبار به کانال تلگرام
خرید و توضیحات بیشتر از لینک زیر
http://shopan.ir/?p=34